برش لیزر فولاد از جمله روش‌های نوینی می‌باشد که با استفاده از این روش میتوان خیلی راحت ورقه‌های فولادی را به شکلی که میخواهیم برش بدهیم. ورقه‌ های فولادی در صنایع مختلفی کاربرد‌ های زیادی دارند و استفاده از این ورقه‌ ها با اشکال هندسی مختلف برای تولید ابزارهای گوناگون و دستگاه‌ های صنعتی رایج است.

برش لیزر فولاد این امکان را فراهم کرده است تا بتوان اشکال هندسه پیچیده‌ای را توسط یک پرتو باقدرت بسیار بالا به دست آورد. قدرت لیزر به حدی بالاست که می‌تواند با سرعت و دقت بالا اشکال مختلف را روی سطح فولاد برش داد. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

برش لیزر فولاد

نحوه انجام برش لیزر فولاد

ابتدا دستگاهی که باید توسط آن برش لیزری انجام گیرد، به‌وسیله اجزای مخصوصی دارای جریان بسیار قوی می‌ شود. الکترون‌ ها توسط این دستگاه متمرکز می‌ شوند و تبدیل به اشعه لیزر می‌ گردند. اشعه لیزر باقدرت بسیار زیاد روی سطح فولاد می‌ تابد و می‌ تواند با برخورد سریع با این سطح موجب گرم‌ شدن بیش از حد ورق فولادی شده و آن را ذوب کند.

 در هنگام برش لیزر فولاد موادی که از ذوب شدن صفحات فولادی به دست می‌ آیند، به‌ وسیله گاز نیتروژن و گاز اکسیژن از محل برش دور می‌ شوند. پراکندگی این مواد باعث بالارفتن کیفیت کار و سرعت در انجام عملیات می‌گردد.

پلیسه‌ ها و براده‌ های کمی در این روش تولید می‌ شوند و این روش یکی از کارآمدترین روش‌ های برش فولاد است. استفاده از گاز اکسیژن در فرایند برشکاری باعث افزایش سرعت قابل‌ توجهی می‌ شود، استفاده از این گاز در کار برشکاری در مقابل گاز نیتروژن، دقت کمی دارد اما اکثر افراد به دلیل سرعت بالای کار از این گاز استفاده می‌ کنند.

برای برشکاری ورقه‌ های ضخیم فولادی نمی‌ توان به‌ تنهایی از گاز نیتروژن استفاده کرد و گاز نیتروژن برای ورقه‌ های نازک مناسب است. در این نمونه ورقه‌ ها استفاده از گاز نیتروژن سرعت کار را به‌ شدت افزایش می‌دهد. برش لیزر آهن هم به همین صورت انجام می‌ شود.

 برش لیزر فولاد توسط چه دستگاه‌هایی انجام می‌شود؟

امروزه روش‌ های زیادی برای برش لیزر فولاد استفاده می‌ شود که یکی از بهترین روش‌ ها استفاده از دستگاه‌ های سی‌ ان‌ سی است. این دستگاه‌ ها دقت بسیار زیادی دارند و می‌ توان با استفاده از آن‌ها قطعات پیچیده‌ ای را تولید کرد.

اگرچه هزینه‌ های زیادی برای استفاده از این دستگاه‌ ها صرف می‌ شود اما بسیاری از افراد ترجیح می‌ دهند که عملیات برش لیزر را با دستگاه سی‌ ان‌ سی انجام دهند. برای این کار ابتدا طرح اصلی که باید تولید شود توسط نرم‌ افزاری مانند اتوکد رسم می‌ گردد و پس از آن، نقشه نهایی جهت انجام عملیات به دستگاه داده می‌ شود.

یکی دیگر از دستگاه‌های مناسب برای این کار دستگاه لیزر co2 است که قادر به برش ورقه‌ های فولادی با ضخامت ۲۵ میلیمتر و کمتر است.

مزایای استفاده از برش لیزر فولاد

همان‌ طور که برش لیزر فولاد مزیت‌ های زیادی دارد، برش لیزر آلومینیوم و برش لیزر مس هم در کشور رایج است. از مزایای برش لیزر فولاد می‌ توان به‌ سرعت و دقت بالای کار اشاره کرد. در بسیاری از صنایع باید ورقه‌های فولادی با ابعاد بسیار دقیق و ظرافت مناسب تولید شوند؛ به همین علت انجام برشکاری با لیزر، مناسب‌ ترین روش برش صفحات فولادی است.

از مزایای دیگر می‌توان به امکان تنظیم اشعه لیزر در موارد مختلف اشاره کرد. گاهی اوقات نیاز است که قدرت اشعه لیزر جهت برشکاری تنظیم شود و برای ورقه‌ های فولادی با قطرهای متفاوت نیاز به اشعه‌ های گوناگونی است.

 هرچه یک ورق فولادی ضخامت بیشتری داشته باشد باید از اشعه باقدرت بیشتری استفاده کرد. تنظیم کردن قدرت اشعه زمانی اهمیت پیدا می‌ کند که بخواهیم چندین صفحه را روی‌ هم قرار دهیم و به‌یک‌باره برش دهیم. در برخی موارد هم ضخامت صفحه به‌قدری پایین است که باید قدرت اشعه را بسیار کم کرد. صدای کمتر در هنگام برشکاری هم یکی دیگر از مزیت‌های این روش می‌باشد. در برخی از روش‌ های برشکاری سرو صدای فراوانی ایجاد می‌شود که یک معضل محسوب می‌ شود.

برای مکان‌ هایی که برشکاری بسیار نیاز است، سرو صدای زیادی می‌ تواند برای نیروی کار آسیب‌ های زیادی ایجاد می‌ شود. در برشکاری فولاد به‌ وسیله لیزر سروصدا به کمترین حد ممکن می‌ رسد. در برشکاری با لیزر لبه‌ های موجود در ورقه‌ های فولادی حذف می‌ شوند و این کار باکیفیت بسیار بالا انجام می‌ گیرد. برش لیزر گالوانیزه هم یکی از روش‌های برش است اما برش لیزر فولاد در بسیاری از صنایع بیشتر رایج شده و در کشور ما دستگاه‌ های برش لیزر کیفیت خوبی دارند.

برش لیزر فولاد

معایب استفاده از برش لیزر فولاد

 

اگرچه استفاده از برش لیزر فولاد مزایای زیادی دارد اما این کار معایبی هم خواهد داشت که یکی از آنها گران بودن دستگاه‌ های برش لیزر است. برخی از شرکت‌های تازه‌کار هزینه‌ های زیادی را برای تأسیس شرکت خود پرداخته‌ اند و در ابتدا نمی‌ توانند هزینه‌ های زیادی را برای خرید دستگاه‌ های این‌ چنینی پرداخت کنند.

همچنین برای تهیه دستگاه‌های برش لیزر در هر شرکت باسابقه هم نیاز به پرداخت هزینه‌های بالایی می‌باشد که برخی از شرکت‌ ها توانایی پرداخت این هزینه‌ ها را ندارند؛ اما ناگفته نماند که با پرداخت یکبار این هزینه می‌ توانند از پرداخت هزینه‌ های مجدد جلوگیری کرده و عملیات برشکاری را به‌ راحتی در هر زمان که نیاز باشد انجام دهند. از معایب دیگر این کار می‌توان به محدودیت در برش ورق‌ های فولادی با خطر بسیار بالا هم اشاره کرد.

دستگاه‌ های برش لیزر فولاد تنها می‌ توانند تا یک قطر مشخص از ورقه‌ ها را برش دهند و در قطرهای زیاد امکان استفاده از این دستگاه‌ ها وجود ندارد. در هر شرکت باتوجه به نیازی که دارند می‌ توانند از این روش برای برش استفاده کرد.

همان‌ طور که از مطالب بالا متوجه شدید برش لیزر فولاد یکی از بهترین روش‌ ها برای برش صفحات فولادی است. این روش می‌ تواند کمک زیادی برای تولید قطعات با جزئیات بیشتر و با اشکال متفاوتی گردد. مشاوره در این زمینه با تماس شما با شماره‌ های ذکر شده در این مطلب امکان‌پذیر است.

اگر می‌ خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید می‌ توانید از متخصصان در این کار کمک بگیرید. برش لیزر فولاد باید با نقشه‌ هایی صورت گیرد که توسط مهندسان مسلط به نرم‌ افزارهای مختلف انجام شود؛ بنابراین در برش لیزری شرایط مختلفی برای بهبود کیفیت کار وجود دارد.

شروع چت
1
نیاز به کمک دارید؟
لطفا جهت برقراری ارتباط در واتساپ کلیک کنید.