یکی از پیشرفت‌ هایی که بشر برای تهیه اشکال مختلف از صفحات فلزی به دست آورده است، برش صفحات توسط لیزر می‌ باشد. برش لیزر آهن به این صورت است که یک اشعه پرقدرت با دستگاه لیزر به سطح صفحه می‌ تابد و به دلیل یک فشار حرارتی می‌‌ تواند صفحه را به طور کامل برش بزند.

هرگونه اشکال هندسی با استفاده از این روش به‌ راحتی به دست می‌ آیند. برش لیزر آهن مزایای بسیار زیادی دارد که در این مطلب قرار است توضیحاتی درباره آن برای شما ارائه کنیم.

برش لیزر آهن

مزایای برش لیزر آهن

از مزایای برش آهن توسط لیزر می‌ توان به خلاقیت در طراحی آن اشاره کرد. برش لیزر آهن دارای انعطاف‌ پذیری بسیار زیادی است و می‌ توان توسط آن طرح‌ های پیچیده‌ ای را تولید کرد. سرعت بالا، قیمت پایین و دقت یکسان از مهمترین مزیت‌ های این روش می‌ باشند. زمانی که صفحات آهنی با استفاده از لیزر برش می‌ خورند، کمترین ضایعات و پرتی به وجود می‌ آید.

نکات مهم در برش لیزر

 

از نکات مهم می‌ توان به تولید پلیسه اشاره کرد. مثلاً برای برش لیزر فولاد اگر تعداد پلیسه‌ ها کمتر باشد بهتر می‌ توان آن را با سرعت بالا به روند تولید اضافه کرد و سریع مراحل برش لیزری آن تمام می‌ شود. هرچه تعداد پلیسه تولید شده پس از برش کمتر باشد موجب می‌ شود که کیفیت کار نهایی بیشتر شود و پس از برش فرایند ماشین‌ کاری ثانویه کمتر انجام می‌ شود.

 نکته دیگر کرفت است که وابسته به ضخامت ورق است و باید در طراحی لحاظ گردد؛ به‌ عنوان‌ مثال گوشه‌ های بسیار تیز باید کرفت داشته باشند. سرعت برش اهمیت زیادی دارد که بسته به قابلیت‌ های دستگاه و نوع اجرا نیز می‌ توان زمان انجام برش را کاهش داد.

یکی از مهمترین نکات مهم صافی سطح است که با تنظیم صحیح و کنترل پارامترهای مختلفی همچون نوع گاز و فشار گاز می‌ توان توان اشعه لیزر و سرعت آن را تنظیم کرد. تنظیم این عوامل اهمیت زیادی دارد و برای اینکه یک سطح صاف در بسیاری از صفحات که جنس مختلفی دارند به وجود آید باید این کار را انجام داد.

چگونه صفحات آهنی توسط لیزر برش می خورند؟

لیزر‌ها از چند پرتو نوری تشکیل شده‌ اند که شدت بسیار زیادی دارند. قدرت لیزری این پرتو سه‌ چهارم اینچ قطر پرتو دستگاه است. قبل از اینکه این پرتو روی صفحه متمرکز شود از یک شاخه نازل عبور می‌ کند تا گاز فشرده شده مانند اکسیژن و نیتروژن از طریق این نازل به ورقه آهنی برسد و آن را برش دهد. برش لیزر گالوانیزه یکی از روش‌ های برش صفحات است.

چه پارامترهایی در برش لیزر تاثیر دارند؟

معمولاً با استفاده از یک لنز مخصوص یا یک آینه خمیده باید تمرکز پرتو لیزر را انجام داد که برش لیزر بهتر انجام شود. این پرتو باید آنقدر دقیق متمرکز شود تا با استفاده از چگالی انرژی درون آن، پرتو را به‌ صورت سازگار پرتاب کند. با تمرکز این پرتو بزرگ در یک نقطه، چگالی گرما در یک نقطه بسیار شدت می‌ گیرد و می‌ تواند موجب برش شود. این پرتو ۶ کیلو وات انرژی دارد و می‌ تواند صفحات بسیاری را برش بزند. برش لیزر مس با استفاده از این پرتو که قدرت زیادی دارد به‌ راحتی انجام می‌ شود.

چگالی در برش لیزر

هرچه چگالی در برش لیزر بیشتر باشد باعث می‌ شود که ذوب و تبخیر سریع‌ تر انجام گیرد. برای برش لیزر فولاد نیاز به گرمایی به‌ اندازه سوخت معمولی است. گاز برش لیزری فولاد اکسیژن خالص است و برای برش لیزر آلومینیوم از نیتروژن با فشار بالا استفاده می‌ شود. چگالی برش روی کیفیت برش تأثیر بسیار زیادی می‌ گذارد؛ بنابراین باید به آن اهمیت زیادی داده شود.

مزیت برش لیزر آهن نسبت به دستگاه cnc  و برش پلاسما

 

دقت و سرعت برش لیزر آهن نسبت به برش با دستگاه سی‌ ان‌ سی و برش پلاسما بسیار بیشتر است. به دلیل این که از احتراق گاز و گاز اکسیژن در زمان برش سی‌ ان‌ سی استفاده می‌ شود، کیفیت گاز پایین می‌ آید و پلیسه‌ های زیادی تولید می‌ شود. برش آهن توسط پلاسما همانند برش سی‌ ان‌ سی براده‌ های زیادی تولید می‌ کند و سرعت برش بسیار پایین است. کیفیت برش پلاسما هم پایین است و به همین دلیل در بسیاری از صنایع از برش لیزری آهن استفاده می‌ شود.

برش لیزر آهن

قیمت برش لیزر آهن

 

برای اینکه قیمت برش لیزر آهن مشخص شود؛ پارامترهای زیادی را در نظر می‌ گیرند تا فردی که قصد برش صفحات را دارد قبل از انجام نهایی خود بتواند از هزینه باخبر باشد. زمانی که مشتری سفارش خود را ثبت می‌ کند از طرف شرکت برشکاری باتوجه‌ به ضخامت صفحه و میزان طول برش، قیمتی داده می‌ شود.

هرچه ضخامت صفحات بیشتر باشد نیاز به پرتو باقدرت بالاتر است و با قیمت بیشتری انجام می‌ شود. پیچیدگی طرح هم می‌ تواند روی قیمت تأثیر زیادی داشته باشد. طرح‌ های پیچیده نیاز به مهارت بالایی دارند و باید دقت زیادی در انجام آنها وجود داشته باشد؛ به همین دلیل هزینه‌ های بیشتری از مشتری دریافت می‌ شود.

برش لیزری آهن یکی از بهترین روش‌ های برش برای به‌ دست‌ آوردن اشکال مختلف هندسی است. به شما توصیه می‌ کنیم اگر می‌ خواهید صفحه و اجناس مختلف را به طرح موردنظر خود تبدیل کنید این روش برش را انتخاب کنید. شرکت‌ های زیادی در کشور به این کار مشغول هستند و شما می‌ توانید سفارش خود را به‌ صورت اینترنتی ثبت کنید تا یک طرح را از جنس مشخصی برای شما تولید کنند. برش لیزری آهن در صنایع زیادی استفاده می‌ شود و موجب افزایش سرعت و دقت در روند تولیدات داخلی شده است. امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید واقع شده باشد.

شروع چت
1
نیاز به کمک دارید؟
لطفا جهت برقراری ارتباط در واتساپ کلیک کنید.