دستگاه برش لیزر آلومینیوم، برش قطعه آلومینیومی را به‌ صورت لیزری انجام می‌ دهد. در واقع فلز آلومینیوم از استحکام و مقاومت بالایی در مقابل زنگ‌ زدگی برخوردار است. این فلز از جنس ورقه‌ هایی  می‌ باشد که دارای وزنی سبک هستند و سطح آنها براق و شفاف است. فلز آلومینیوم درصنایع مختلفی همچون خودروسازی، بسته‌ بندی، ساختمان‌ سازی­ و  کشتی‌ سازی کاربرد دارد.

برش لیزر آلومینیوم

درباره دستگاه برش لیزر آلومینیوم

دستگاه برش لیزر آلومینیوم روند برش را با اشعه‌ ی لیزر انجام‌ می‌ دهد، بدین صورت که اشعه لیزر ازطریق عدسی‌ ها بر سطح فلز فرستاده می‌ شود و با حرارتی که ایجاد می‌ کند برش قطعه انجام می‌ گیرد. در واقع حرارت، موجب ذوب شدن نقطه‌ ی مشخص در قطعه آلومینیومی می‌ گردد و باتوجه‌ به دستوری که ازطریق سیستم به آن ارائه شده است، برش را انجام می‌ دهد.

 در برش لیزر از گازهای نیتروژن و اکسیژن استفاده می‌ گردد. گاز نیتروژن از دقت و ظرافت بالایی در هنگام برش طرح‌ های پیچیده برخوردار است و به‌ علاوه باید در برش آلومینیوم به شکل لیزر از گاز نیتروژن استفاده شود اما چون هزینه‌ ی بالایی دربر دارد، بیشتر از گاز اکسیژن در این حیطه استفاده می‌ گردد.  اما اگر از گاز اکسیژن برای برشکاری ورق آلومینیوم استفاده شود آن دقت و ظرافت برشکاری گاز نیتروژن را نخواهد داشت.

 دستگاه برش لیزر آلومینیوم طرح‌ های ساده تا پیچیده را به‌ خوبی انجام می‌ دهد، برش آلومینیوم نیاز به این دارد که فشار گازها و سرعت آن از دقت و کنترل بالایی برخوردار باشد، درنتیجه درهنگام استفاده از گاز نیتروژن و اکسیژن باید سرعت و فشار آن کاملا کنترل شده باشد چراکه آلومینیوم از بافت نرم‌تری نسبت به سایر فلزات برخوردار است.

این دستگاه برنامه‌ های طراحی مانند CAD و سایر برنامه‌ ها را دارد و افراد می‌ توانند طرح موردنظر خود را بکشند و به سیستم فرمان برش دهند.

مزایای برش لیزر آلومینیوم

 • در دستگاه برش لیزر آلومینیوم نیاز به حضور نیروی انسانی یا حمل ورق آلومینیومی نمی‌ باشد فقط اپراتور دستگاه، دستور موردنظر را به سیستم ارائه می‌ دهد و سیستم تمام کارهای برش را باتوجه‌ به فرمول انجام می‌ دهد.
 • این دستگاه، برش لیزری آلومینیوم را در ابعاد مختلف و اشکال هندسی متفاوت انجام می‌ دهد. اگر طرح‌ ها پیچیده باشند چون دستگاه از انعطاف‌ پذیری بالایی در اجرای برش برخوردار است کار را درنهایت به‌ خوبی ارائه می‌ دهد
 • این دستگاه درعین‌ حال که طرح‌ های پیچیده ایجاد می‌ کند، هزینه و قیمت پایینی را به همراه خواهد داشت و به‌ علاوه ضایعات دستگاه لیزر آلومینیوم بسیار کم می‌ باشد. درنتیجه در هزینه‌ ی آن صرفه‌ جویی می‌ گردد.
 • برش لیزر فولاد می‌ تواند چند کار را در یک مرحله با دقت بالا و یکسان و هماهنگی انجام دهد درواقع می‌ تواند یک برش را چندبار بدون خطا و به‌ طور منظم و یکسان تکرار کند.
 • دستگاه لیزر آلومینیوم در مقایسه با سایر روش‌ ها از کیفیت و سرعت بالایی برخوردار است این دستگاه هرچه توان اشعه بالاتر باشد سرعت و فشار برش به‌ مراتب بیشتر خواهد بود.
 • دستگاه لیزر برش آلومینیوم می‌ تواند ورق با ضخامت ۰/۲ تا ۱۶ میلی‌ متر را برش دهد و تا حداکثر وزن هزار و پانصد و هفتاد کیلوگرم تحمل بار دارد.
 • بعضی از افراد صاف و یکدست شدن نتیجه‌ ی کار در ورق‌ های آلومینیومی آج‌ دار برایشان بسیار مهم است این دستگاه حتی پلیسه بودن ورق آلومینیوم را در هنگام برش کاملاً صاف و یکدست می‌ کند.

معایب برش لیزر آلومینیوم

 • ورق آلومینیوم چون بافت قابل انعطاف و نرمی دارد درهنگام برش باید فشار گاز و سرعت آن کاملاً کنترل شده باشد تا کاری باکیفیت را ارائه نماید
 • یکی دیگر از معایب ورق آلومینیوم خاصیت انعکاس و بازتاب اشعه‌ ی لیزر به دستگاه می‌ باشد که در سایر فلزات وجود ندارد چون ورق آلومینیومی اشعه‌ ی لیزر را به دستگاه انعکاس می‌ دهد، موجب خاموش شدن دستگاه درهنگام کار می‌ شود و این امر باعث می‌ گردد تا تنظیمات دستگاه مجدداً به حالت اول برگردد.

علت برتری برش لیزر آلومینیوم نسبت به سایر دستگاه‌ های سنتی

دستگاه برش لیزری قطعه‌ ی آلومینیوم  سرعت و دقت بالایی دارد این دستگاه می‌ تواند همانند دستگاه برش لیزر آهن برش را در نهایت با کم‌ ترین ضریب خطا و کاملاً صاف و یکدست تحویل دهد. در برش‌ هایی که توسط دستگاه‌ های قدیمی انجام می شد، بعد از برش قطعه برآمدگی در برش به‌ وجود می‌ آمد و فرورفتگی در برش قطعه‌ ی آلومینیوم ایجاد می‌ کرد. برای اینکه این مشکل را حل کنند از ماشین‌ کاری استفاده می‌ کردند که این‌کار نیاز به نیروی کار انسانی بیشتر و هزینه‌ ی بالاتری داشت. در برش لیزر قطعه‌ ی آلومینیومی حتی تغییر زاویه با دقت و بدون اشتباه انجام می‌ شود.

برش لیزر آلومینیوم

ویژگی‌ های برش ورق آلومینیوم با لیزر

 • در برش لیزر آلومینیوم و برش لیزر مس تنظیمات دستگاه به‌ راحتی انجام می‌ شود و با دادن دستور لازم به دستگاه می‌ توان هر طرحی را حتی از نوع پیچیده‌ ی آن انجام داد.
 • دستگاه برش لیزر نسبت به روش‌ های گذشته از کیفیت و سرعت و دقت بالایی برخوردار است به‌ طوری که در مدت‌ زمان کوتاهی بادقت بالا برش لیزر آلومینیوم و برش لیزر گالوانیزه را انجام می‌ دهد و اگر نتیجه‌ی دو کار را از دستگاه برش لیزر و روش‌ های گذشته را نگاه کنید کاملاً متوجه‌ تمیزی کار و برش صاف و بدون برآمدگی از دستگاه لیزر می‌ شوید.
 • درکل مصرف برق دستگاه لیزر نسبت به سایر دستگاه‌ ها بسیار کم است، درنتیجه سایر هزینه‌ های برشکاری پایین‌ تر می‌ شود.

قیمت برش آلومینیوم

قیمت برش لیزری آلومینیوم به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل می‌ تواند نوع طرح و برش  از نظر سادگی یا پیچیده بودن باشد. همچنین از عوامل تأثیرگذار دیگر جنس ورق بکار رفته در تولید محصول می‌ باشد.

هر جنسی که انتخاب می‌ شود در میزان قیمت و برش مؤثر است. بعد از محاسبه‌ ی این عوامل باید مقدار قیمت برش هر میل را باتوجه‌ به تعرفه‌ ی بازار حساب نموده و ضرب در ضخامت ورق موجود نمایید که در آخر قیمت نهایی کار بدست می‌ آید.

ورق آلومینیوم بعد از پیاده‌ سازی طرح و برش آن، طبیعتاً ضایعاتی را خواهد داشت که هر مقدار از ضایعات باقی‌ مانده ورقی که خود خریداری نموده‌ اید متعلق به شما می‌ باشد که می‌ توانید تحویل بگیرید.

شروع چت
1
نیاز به کمک دارید؟
لطفا جهت برقراری ارتباط در واتساپ کلیک کنید.