برش لیزر در صنایع مختلف از فناوری و دانش و همچنین دستگاه‌ های مختلفی برای پیشبرد و سهولت در انجام کارها استفاده می‌ شود که یکی از مهم‌ ترین این فناوری‌ ها استفاده از برش لیزر است‌. از برش لیزر برای برش اجسام و وسایل و متریال‌ های مختلف استفاده می‌ شود که این روش مزیت‌ های زیادی دارد.

استفاده از برش لیزر برای صنایع مختلفی مانند؛ پزشکی، نظامی، هوا فضا، ساختمانی، فیزیک و غیره کاربردی بوده و اهمیت زیادی دارد که در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را درمورد برش لیزر در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برش لیزر

آشنایی با برش لیزر و عملکرد آن

امروزه تنوع استفاده از متریال‌ های مختلف مانند؛ چوب، سنگ، شیشه، چرم، آهن و غیره در وسایل گوناگون افزایش‌ یافته است که برای ساخت این وسایل از فناوری‌ ها و دستگاه‌ های زیادی استفاده می‌ شود که برش لیزر یکی از مهم‌ ترین آن‌ها است.

برش لیزر به‌ صورت دقیق و بدون هیچ خطایی صورت می‌ گیرد اما میزان دقیق بودن و تمیزی لیزر به عواملی مانند؛ نوع متریال و میزان تخصص عوامل انجام‌ دهنده برش لیزر نیز بستگی دارد.

علاوه بر برش دادن، از لیزر برای امور دیگری مانند حکاکی و طراحی نیز استفاده می‌شود که می‌ توان انواع طرح‌ ها و حکاکی‌ های مختلف را با استفاده از برش لیزر بر روی وسایل و متریال‌ های گوناگون پیاده کرد.

عملکرد دستگاه لیزر به این صورت است که مواد تولید لیزر را برای تقویت دستگاه در مخزن قرار داده که این مواد باتوجه‌ به هدف از لیزر متفاوت هستند و پس از تقویت، مواد را به روش‌های مختلفی مانند؛ جریان الکتریکی تحریک می‌کنند و بعد از آماده‌ سازی آن پرتو لیزر باقدرت و سرعت بالا به نقطه موردنظر هدایت کرده و برش را انجام می‌ دهد.

البته دستگاه برش لیزر انواع مختلفی دارد که باتوجه‌ به هدف و نوع متریال که فلز باشد یا غیر فلز،  باید از دستگاه مورد نظر آن استفاده کرد که این دستگاه‌ ها کاربرد‌ و عملکرد‌های متفاوتی باهم دارند. اطلاعات بیشتر

این روش برای متریال‌ های سختی که برش آن‌ها دشوار است بسیار کاربردی بوده و به‌ راحتی و در کوتاه‌ ترین زمان می‌ توان برش متریال‌ هایی با جنس سخت مانند برش فلزات مختلف از جمله؛ برش لیزر آهن و سایر فلزات را انجام داد.

استفاده از برش لیزر در صنایع مختلف بسیار کاربرد دارد که در صنایعی مانند؛ ساختمان‌ سازی، هوافضا و غیره برای برش و طراحی وسایل و اجسام مختلف استفاده می‌ شود که متریال‌های استفاده شده برای این صنایع متریال‌ های سخت مانند؛ فولاد هستند که برش لیزر فولاد با استفاده از دستگاه‌های برش لیزری مخصوص به‌سهولت صورت می‌ گیرد.

معرفی انواع دستگاه برش لیزر

باتوجه‌ به اینکه برش، طراحی و حکاکی متریال‌ های مختلف در صنایع گوناگون و به روش‌ های قدیم امری سخت و زمانبر بود اختراع دستگاه‌ های برش لیزر مورد‌توجه صنایع زیادی قرار گرفت که به‌ سهولت و سرعت در انجام کار‌ها منجر شد.

بنابراین دستگاه برش لیزر در موارد زیادی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و انواع مختلفی دارد که به‌ صورت کلی سه دستگاه لیزر با ویژگی‌ ها و کاربرد‌های منحصر‌به‌ فرد وجود دارد که به آن‌ها می‌ پردازیم.

دستگاه برش فلزات: یکی از اصلی‌ ترین دستگاه‌ های برش لیزر، دستگاه برش فلزات است زیرا فلزات از سخت‌ ترین متریال‌ هایی هستند که برش آنها دشوار بوده و با استفاده از دستگاه‌های مختلف برش لیزری فلزات صورت می‌ گیرد. این دستگاه برای موارد متعددی مانند؛ برش لیزر آلومینیوم، آهن، مس، گالوانیزه، فولاد و غیره مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

دستگاه برش غیر فلزات: علاوه بر فلزات متریال‌ های دیگری مانند؛ شیشه، چوب، کاغذ و غیره به برشی دقیق و بدون نقص نیاز دارند که با استفاده از دستگاه برش لیزری مخصوص این متریال‌ها می‌توان برش آن‌ها را خیلی راحت و سریع و همچنین باکیفیت بالا انجام داد.

دستگاه لیزر حکاکی: نوع دیگری از دستگاه‌ های لیزری مناسب برای حکاکی هستند که از آن‌ها برای حکاکی طرح‌ های موردنظر بر روی متریال‌ های مختلف استفاده می‌ شود.

مزیت‌های استفاده از برش لیزر

برش لیزر در هر زمینه‌ ای که مورداستفاده قرار گیرد قطعاً مزیت‌ های زیادی خواهد داشت و به دلیل مزیت‌ ها و کاربرد‌های زیادی که این فناوری دارد، توانسته‌ است جایگاه ویژه‌ ای را درمیان صنایع مختلف کسب نماید.

برخی از مهم‌ ترین مزیت‌ هایی که استفاده از برش لیزری دارد به شرح زیر هستند.

  • با استفاده از دستگاه برش لیزری می‌ توان برش‌ ها را در زمان کوتاهی انجام داد و در زمان صرفه‌ جویی زیادی می‌شود
  • متریال‌های سخت از جمله برش لیزر مس و متریال‌ های دیگر با استفاده از برش لیزری به‌ سهولت صورت می‌گیرد
  • با استفاده از این روش خروجی کار کاملاً تمیز و بدون هیچ ایرادی انجام می‌شود‌
  • کار با لیزر راحت‌ تر از روش‌های قدیمی است
  • دستگاه برش لیزری عملیات برش و طراحی را خیلی دقیق و بدون نقص انجام می‌دهد
  • ضایعات کمی در برش لیزری تولید می‌شود
  • هرینه برش لیزری بسیار مناسب است‌
برش لیزر چیست؟

هزینه برش لیزر

برای برآورد هزینه نهایی برش لیزر باید عوامل مختلفی را مورد توجه قرارداد زیرا فاکتور‌های زیادی بر هزینه برش لیزر مؤثر هستند که بعد از تعیین آن‌ها می‌توان هزینه برش را تعیین کرد.

همانطور که گفته‌ شد برش لیزر برای متریال‌ های زیادی صورت می‌گیرد که این عامل بر هزینه برش لیزر تأثیرگذار است برای مثال؛ برش لیزری فلزات که موردتوجه افراد زیادی است با برش متریالی مانند شیشه تفاوت دارد.

علاوه بر این هزینه برش فلزات نیز با هم متفاوت هستند.  برای مثال؛ هزینه برش لیزر گالوانیزه با هزینه برش آهن نیز متغیر است.

مورد دیگر این است که هزینه خدمات برش لیزری با هزینه حکاکی و طراحی آن‌ها نیز متفاوت بوده و هرچه طراحی و حکاکی پیچیده‌ تری موردنیاز باشد هزینه آن بالا‌تر می‌رود.

 هزینه برش لیزری به‌صورت متراژ و یا دقیقه محاسبه می‌شود که انتخاب این مورد در مجموعه‌ های مختلف متفاوت است‌.

دریافت خدمات برش لیزر

باتوجه‌ به اینکه دستگاه برش لیزری قیمت بالایی دارد و نیاز به تخصص دارد همه افراد و صنایع نمی‌ توانند این دستگاه‌ ها را خریداری کنند و از مجموعه‌ هایی که خدمات برش لیزری را انجام می‌دهند کمک می‌ گیرند.

از طرفی دیگر باتوجه‌ به اهمیتی که برش لیزری دارد مجموعه‌ های زیادی در این حوزه در حال فعالیت هستند که هزینه و کیفیت خدمات آن‌ها باهم متفاوت است که برای دریافت بهترین مجموعه ارائه‌ دهنده خدمات برش لیزری باید ابتدا خدمات و هزینه‌ های آن‌ها را با هم مقایسه نمود و سپس از خدمات آن‌ ها استفاده کرد.

این مجموعه‌ ها باید مسئولیت‌ پذیر بوده و برای انجام خدمات خود از افراد ماهر و متخصص استفاده کند تا برش لیزری را بدون هیچ مشکل و ایرادی انجام دهد.

برای دریافت این خدمات بعد از تعیین مجموعه موردنظر می‌ توان با آن‌ها تماس گرفته و بعد از دریافت مشاوره و اطلاعات مناسب، خدمات برش لیزر و حکاکی را در سریع‌ ترین زمان دریافت کرد.

برش لیزری یکی از فناوری‌ هایی است که از آن برای برش متریال‌ های زیاد و در صنایع مختلف استفاده می‌شود که این روش مزیت‌ های بسیاری دارد که ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا درمورد این روش اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار همه عزیزان قرار دهیم. 

شروع چت
1
نیاز به کمک دارید؟
لطفا جهت برقراری ارتباط در واتساپ کلیک کنید.